Bedër pranohet si anëtar me të drejta të plota në organizatën ndërkombëtare të universiteteve IAU

Universiteti Bedër pranohet si anëtar me të drejta të plota në organizatën  ndërkombëtare të universiteteve IAU, (International Association of Universities)

Këshilli Administrativ i kësaj organizate, pasi ka shqyrtuar kërkesën e Universitetit Bedër në bazë të kritereve të paracaktuara, ka vendosur që ky institucion i plotëson të gjitha standardet për tu anëtarësuar në këtë organizatë.

IAU është një modul i cili u mundëson anëtarëve të saj të marrin pjesë në një larmi të madhe organizimesh në mbarë botën, duke u fokusuar në temat kryesore të arsimit të lartë gjithashtu të mbledhë së bashku ekspertë dhe liderë nga të gjitha rajonet.

Në bazë të kësaj marrëveshjeje Universitetit Bedër i mundësohet përfitimi nga të gjitha shërbimet që ofron kjo organizatës.

Një tjetër shërbim që IAU ofron për anëtarët e saj është përdorimi në internet i HEDBIB, bazë të dhënash në sistemet e arsimit të lartë që përfshin administrimin, planifikimin, politikat, dhe vlerësimin. (www.iau-aiu.net/content/hedbib)

Së fundi kjo shoqatë ka vënë në funksion të anëtarëve të saj Shërbimin e Këshillimit ndaj Strategjive Ndërkombëtare ISAS, (Internationalization Strategies Advisory Service).

www.iau-aiu.net

Fakte dhe shifra :

IAU është krijuar në vitin 1950, dhe është e vetmja shoqatë ndërkombëtare për universitetet.

Bazuar në UNESCO, IAU vepron si një lëvizje e pavarur për arsimin e lartë.

IAU sjell së bashku më shumë se 600 universitete në mbarë botën dhe anëtarësimi vazhdon të jetë në rritje.

Përveç anëtarëve institucional, IAU  ka edhe anëtarë organizativ, filiale dhe shoqata.

Funksionet

1.      Sjell drejtuesit e arsimit të lartë së bashku për  ndërtimin e një platformë globale rreth shkëmbimit të tema kyçe dhe çështjeve të reja.

2.      Mban një bazë të dhënash unike të institucioneve të arsimit të lartë dhe sistemeve arsimore  në mbarë botën (WHED)

3.      Analizon, monitoron dhe informon për tendencat e reja në arsimin e lartë nga këndvështrimi  krahasues dhe ndërkombëtar.

4.      Mbështet dhe promovon interesat e komunitetit të arsimit të lartë në organet ndërkombëtare qeveritare si OKB, OBZHE, BB, KE, BE, ASEAN, AU etj.

5.      Mundëson  kapacitetet dhe ofron konsulencë në bazë të kërkesës nga institucionet në disa fusha të caktuara.